Gratë dhe vajzat mund te përdorin vazelinen shpesh edhe për keto 8 gjera të tjera te cilat do të lehtesojnë..

Gratë dhe vajzat mund te përdorin vazelinen shpesh edhe për keto 8 gjera të tjera te cilat do të lehtesojnë..

Keni menduar ndonjëherë se cili është ai produkt të cilin e keni në shtëpi, por nuk e përdorni prej vitesh? Mund të jetë një çantë, një veshje e caktuar ose vazelina, të cilën me siguri e keni diku në ndonjë cep, ose edhe në derën e frigoriferit, pa ditur se një produkt kaq i lirë vlen më shumë se 10 të shtrenjta së bashku. Po flasim per vazelinen dhe me poshte po ju tregjme 8 perdorimet e saj:

Fshehja e majave dyshe te flokët

 

Përdorni vazelinë si një mënyrë të përkohshme për të kontrolluar dhe fshehur majat e dyshe në flokët tuaj të pabindur. Të njëjtën gjë mund të bëni edhe për vetullat.

Nivelet e pabalancuara të lagështisë në mobilje shpesh mund të çojnë në formimin e njollave të shëmtuara. Ju kurrë nuk do ta merrni me mend se vazelina është në të vërtetë një heqës fantastik i njollave. Thjesht lini vazelinën në zonat e njollosura për rreth 24 orë dhe më pas fshijeni atë që ka mbetur.

Shmangia e mbetjeve të bojës së flokëve

Nëse ju dëshironi që flokët tuaj të jenë të lyer, po mos njollosni lëkurën, provoni duke lyer një shtresë përgjatë vijës së flokëve. Kjo do të sigurojë që boja të mos ngel në lëkurën e të mios duket në zona të fytyrës

Zgjatja e aromave të parfumeve

Ju mund të përfitoni sa më shumë nga aromat tuaja të preferuara duke aplikuar pak vazelinë në pikat e caktuara të lëkurës përpara se të spërkatni aty parfum. Kjo do të zgjasë efektet e aromës suaj.

Shkat ërrimi i njollave

Duke përdorur një leckë të lagur, vazelina do të heqë njollat ​​e grimit nga shtrati apo rrobat. Thjesht fërkoni pak vazelinë në njollë dhe më pas lëreni për disa sekonda. Më pas, shpëlajeni njollën me ujë nën një rubinet dhe më pas lëreni të thahet. Nuk do ta besoni sa e pastër do të jetë pa njolla

Një ilaç për flluskat në thembra

Veshja e këpucëve të reja është një pjesë e zakonshme e jetës. Fatkeqësisht, po ashtu janë edhe flluskat që pasojnë. Fërkoni pak vazelinë në flluskat tuaja për t’u siguruar që ato të mos përkeqësohen përpara se të hiqni këpucët për një lehtësim të kënaqshëm.

Restaurimi i produkteve të lëkurës

Vazelina funksionon si një lustër lëkure fantastike dhe e përballueshme. Nëse këpucët tuaja prej lëkure kanë nevojë për fërkim përpara një takimi ,ferkimi i saj në produktet tuaj prej lëkure do t’i kthejë shkëlqimin atyre

Dalja e vizitorëve të paftuar në kopshtin tuaj

Vazelina është miku më i mirë i një kopshtari kur bëhet fjalë për mbrojtjen e padëmshme të bimëve tuaja. Kombinoni pak vazelinë me kripë dhe lyeni anët e vazove tuaja me këtë përzierje. Nuk do të keni më kurrë nevojë për pesticide.

Related Posts

Gjermania në krizë të thellë, U-21 eleminohet nga Euro 2023

Gjermania në krizë të thellë, U-21 eleminohet nga Euro 2023 Kombëtarja e Gjermanisë U-21 largohet nga Euro 2023 me një bolanc katastrofik pa asnjë fitore në 3…

“Sërish në rënie”/ Ç’po ndodh me monedhat e huaja? Ja me sa shiten euro dhe dollari sot

Sot, më 29 qershor 2023, dollari amerikan blihet me 97 lekë dhe shitet me 98.1 lekë. Euro blihet me 106.4 lekë dhe shitet 107.2 lekë. Paundi britanik…

E rëndë në Sarandë, makina përplas motoçikletën, ndërron jetë drejtuesi

jë aksident i rëndë ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Sarandës, pasi një automjet ka përplasur një motoçikletë. Mësohet se si pasojë e goditjes që…

“Dorëzimi nuk është opsion”, i biri i Vuçiç mesazh serbëve në Manastirin e Graçanicës

Djali i presidentit të Serbisë, Danilo Vuçiç ishte pjesëmarrës ditën e sotme në Manastirin e Graçanicës, nga ku ka përcjellë një mesazh me anë të bluzës së…

A e ndryshoi Berlusconi testamentin para se të shtrohej në spital? Zbardhen DETAJE

Pas vdekjes së Silvio Berlusconit dhe spekulimeve për trashëgimtarët e tij, dy pyetje të reja po vijnë për të dhënë një frymë trazirash në skenën e trashëgimisë….

“Më ka humbur mbesa”, gjyshja ‘ngre në këmbë’ policinë, nis puna për gjetjen e 15-vjeçares

Njoftimi i policisë: Në Komisariatin e Policisë Nr. 3 është paraqitur shtetasja L. D., 62 vjeçe, e cila ka kallëzuar se është larguar nga banesa mbesa e…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *